Żywisław - zwykły człowiek, zwykłe życie

Temat: Piekanik/płyta do zabudowy /Zelmer/?
Witam,

ostatnio wymieniłem prawie cały sprzęt w kuchni, pod zabudowę i zdecydowałem się tym razem na elctroluxa (poprzednio whirlpool) w następującej konfiguracji

płyta indukcyjna EHD 60150 P
piekarnik B 5731 5M
zmywarka ESI 66050 X

pierwsze wrażenia są takie, że piekarnik sprawuje sie znakomicie, zależało mi m.in na funkcji rozmrażania (nie uznaje mikrofali) i trzeba przyznać, że się sprawdza
zmywarka - tutaj jeszcze testuję ustawienia, mam kiepska jakościowo wodę i na razie wciąż próbuje dobrać odp ustawienia, natomiast co zauważyłem to program auto jest b. długi ponad 2 h, przydatny jest program szybkiego zmywania 0,5 h, wyświetlacz 3 cyfrowy pokazuje m.in czas pozostały do końca zmywania,
płyta kilka dni temu zamontowana więc mało mogę powiedzieć, poza tym że szybko grzeje , sprawdza się funkcja slajdera na której mi też zależało
wszystkie ww sprzęty pracują cicho, co jest ważne dla mnie bo mam otwarta kuchnię
Źródło: elektroda.pl/rtvforum/topic1590144.htmlTemat: Zabudowa gazowej płyty grzejnej nad zmywarką
Z wszelkich mi dostępnych dokumentacji różnych firm nie dopuszczalny jest montaż nad zmywarka żadnych płyt czy to gazowych czy elektrycznych.
Są dwa przeciwwskazania. Pierwsze to elektryczne (para wodna), drugie to emisja cieplna. Przeważnie (jeżeli nie jest zamontowany piekarnik) pod płytą powinna być tak zwana ślepa szuflada w celu odpowiedniej cyrkulacji powietrza.
Źródło: elektroda.pl/rtvforum/topic1577136.html


Temat: Zmywarka/piekarnik-wyłącznik różnicowoprądowy wyłącza
Cytat kol. klucznikas
Kupiłem nową płytę gazową z iskrownikiem ,
Oraz:

wyjąłem wszystkie wtyczki które miałem wpięte: zmywarka, piekarnik, płyta.
Czyli do gniazdka były podłączone zmywarka, piekarnik i "stara" płyta (do jednego gniazdka?).

Zamontowałem płytę podłączam zmywarkę do gniazdka i od razu wybija różnicówka.
Czyli po zamontowaniu "nowej" płyty i podłączeniu jej do instalacji wyłącza wyłącznik rcd- nawet gdy włączysz samą zmywarkę która wcześniej działała na tym gniazdku- a teraz nie chce? Czy to wszystko masz podłączone przez wtyczki, czy może bezpośrednio (pod puszkę)?

Ps. Czy to jest mieszkanie w blokach?
Źródło: elektroda.pl/rtvforum/topic1456043.html


Temat: Podłączenie silnika 3 faz do instalacji 5 przewodowej
Ok, dzięki.

Wykonując instalację poprosiłem o zamontowanie drugiej skrzyni bezpiecznikowej - tak na przyszłość. Podobnie, robiąc wylewkę wrzuciłem w nią kabel 5x4mm2 z tej rozdzielnicy do kuchni. Teraz wyposażając stopniowo dom okazuje się że kabel sie przyda i druga rozdzielnica też. Z racji tego, że w pierwszej nie ma miejsca (2x12 modułów) postanowiłem w drugiej zamontować wyłączniki nadprądowe do piekarnika, zmywarki i lodówki.
Tylko muszę zamontować Różnicówkę. Jaka ona musi być na takie odciążenie? Taka sama jak tan na dom, czy inna? Na dom mam 30mA 40A. Niestety nie ma możliwości powrotu z pierszej skrzynki z różnicówki do drugiej. Tak by wszystko załatwić tą główną różnicówką. Poprostu te dwie skrzynie są niezależne i ich obwody wyjściowe są niezależne.

Będzie to miało swoje zalety - wyjeżdzając - wyłącze cały dom, a lodówka będzie sobie spokojnie dalej działać.

A swoją drogą to czy można mieć jedną różnicówkę, dla części obwodów i drugą dla pozostałych?
Źródło: elektroda.pl/rtvforum/topic1427774.html


Temat: Czy montowac dodatkowy wylacznik roznicowopradowy.
Witam wszystkich na forum.Prosze o kilka odpowiedzi.
1-W rozdzielni w domku zamontowany wylacznik roznicowopradowy trojfazowy 40A/30mA 4-pol
2-zabezpieczenia gniazd piwnica- 2x16A podzielone na pol piwnicy oswietlenie 10 A

3-zabezpieczenie parteru gniazda 2x16A podzielone na pol parteru i oswietlenie na parterze 10A
4-zabezpieczenie plyty indukcyjnej plus piekarnik 3x16A plyta pracuje na dwie fazy
5-zabezpieczenie zmywarki i gniazda do podlaczenia czajnika bezp 2x16A
6-gniazda silowe 3x16A
7-lazienka zabezpieczenie 16A

8-zabezpieczenie gniazd poddasze 2x16A
9-oswietlenie 10A
10-lazienka 16A

11-gniazda silowe 2x16A

Chcialbym dolozyc ze trzy roznicowki bo mam jeszcze miejsce w rozdzielni
prosze o odpowiedz na ktore obwody najlepiej i o jakim pradzie pozdrawiam.
Źródło: elektroda.pl/rtvforum/topic1671055.html


Temat: Jak najlepiej dostosować mieszkanie/dom dla wózkowicza?
" />U nas najwięcej problemów pojawiło sie w kuchni. Jest to problem bo jednak gotujemy głownie my a Bartek tylko czasami.
A oto jak sobie poradziliśmy:
kuchenka: Płyta gazowa jest zamontowana na blacie pod którym jest "dziura" i można wjechać wózkiem kurki oczywiście z przodu,a piekarnik zamontowany w słupku ok 1m od podłogi , teraz planujemy zamontowanie nad kuchenką pochyłego lustra aby młody widział co miesza w wysokich garnkach
zlew normalny niestety bez dojazdu ale nieczęsto używany bo jest zmywarka-a do niej z wózka jest dostęp.
blaty - na normalnej wysokości w trosce o nasze kręgosłupy ale młody przygotowuje jedzenie na stole kuchennym który jest akurat
szafki- wszystkie stojące mają albo wysuwane szuflady albo kargo albo tzw karuzele, w wiszących sięga swobodnie do najniższej półki wyższe są niestety niedostępne więc trzeba było obmyślić rozkład rzeczy
no i nieoceniona kuchenka mikrofalowa - dla młodszych nastolatków rzecz podstawowa.
W pokojach - rzeczy dla Bartka nie mogą byc wyżej niż ok 150-160 cm więc odpada nadstawka na szafę ale w zwykłej szafie sobie radzi,szuflady są the best.
W łazience - konieczna umywalka z wyciąganą wlewką zaraz koło kibelka - do samodzielnego cewnikowania i ewentualnego obmycia się.
Pod prysznicem nie chciał ławeczki więc tylko kurki są nisko żeby sięgnął.
Pamiętajcie też o niskim zawieszeniu ręczników.
Przy umywalce konieczna półeczka w zasięgu ręki na szczoteczkę dezodorant i golenie.
To mi teraz przychodzi do głowy.
Źródło: niezwykla-kraina.pl/forum/viewtopic.php?t=3272


Temat: Podlaczenie zasilania do zmywarki i piekarnika

Użytkownik wrote: WItam.
Jak zrobić podłączenie do piekarnika i zmywarki.
Wydawało mi się że gniazdka powinny być zamontowane na sztywno
w
ścianie, jak normalne gniazdko.
A tu ...
Patrze u żony na jej starym mieszkaniu a tu gniazko leży luzem.
Pamietam że w USA jak tam robiłem na budowie to też gniazka
leżały
luzem.
I co wy na to Szanowni Grupowicze?

Źródło: forum.domki.net/viewtopic.php?t=2090


Temat: Instalacja w kawalerce
Kuchnia ma 2m szerokości we wnęce, na której będą meble i będzie tylko płyta bez piekarnika, dlatego zostałbym przy 1f - ewentualnie mogę dać 5x25 a wykorzystam tylko 1f a może kiedyś będzie piekarnik no i może mała zmywarka, więc jakiś jeden kabel więcej niewykorzystany dam w ścianę - tyle było by możliwości rozbudowy.
Co do topików chodziło mi o to, kiedy wywalę C25 przy zastosowaniu topików 35A musiałbym różnicówke 3f zmienić na 40A.
Po drugie nie chodziło mi o zwarcia bo wiem, że wtedy esy wyrzuca tylko o mocne obciążenie każdego obwodu, który sumarycznie może przekroczyć 25A na którejś z faz (źle dla różnicowki która ma 25A).
I tak w ostatnim schemacie w jednej fazie mam zabezpieczenia 2xB16 czyli to już 32A w drugiej B10 i B16 też więcej niż może różnicówka. W trzeciej B20 i B6 też więcej. W sumie racja nie przekracza 35A.

W takim razie co radzicie dać FR jako WG przed C25, które bym zostawił oraz dodatkowo zmienić różnicówkę na 40A aby nie działała na swoim maksymalnym prądzie?
Osobiście też nie chciałbym montować 20 różnych obwodów tym bardziej że to nie jest M4 tylko kawalerka i jeśli ktoś mówi osobny obwód na ośw. w pokojów ma na myśli tylko 2 żarówki w jednym pokoju.

Michcio mam pytanie co złego jest w pomieszanych obwodach w tym przypadku. Wyszedłem z założenia że na obwód dam gniazdka kuchni i pokoju.
Oświetlenie przedpokoju (w zasadzie powinieniem mówić przedsionek 1,2m x 1,2m) to tylko jedna żarówka.
W łazience puszek nie będę dawać. Dam tylko jakiś jeszcze sztuczny wyciąg - czy są jakieś przeciwwskazania? 230V czy jakieś mniejsze napięcie? I jaka odległość od prysznica musi być zachowana? Często się widuje, że ludzie mają to zamontowane dosłownie w kabinie nad głową ale mnie szczerze mówiąc trochę zastanawia bezpieczeństwo tego rozwiązania.
No i jaki upływ ma trafo? Bałem się dawać to pod jedną różnicówkę z uwagi na dodatkowy spory upływ ale może się mylę to poprawcie.
Pozdrawiam
Źródło: elektroda.pl/rtvforum/topic1316768.html


Temat: zmiany w projektach mieszkań
Piter dowiedz się, dokładniej, bo ucierpimy na Twoich zmianach wszyscy Kierownik budowy pokazał mi że ściany nośne - to tylko te dzielące mieszkania i resztę powiedział, że mogę wyburzyć i zrobić sobie jedno wielkie mieszkanie. Tyle, że zmiany trzeba zgłosić, bo stracę gwarancję. Pani Agata, inspektor z GANT-a potwierdziła mi, że zmiany jak najbardziej są możliwe, ale po uzyskaniu pozwolenia na zamieszkanie, ponieważ zgłosili dokładnie takie projekty mieszkań, nie było nawet możliwości przed wybudowaniem (co ini deweloperzy oferują) zmiany ustawień ścian działowych. Ja też chcę trochę te ściany poprzestawiać, ale niestety będę musial poczekać ok pół roku. Inaczej istnieje ewentualność że będę musiał przywrócić ustawienie ścian do projektu początkowego bo takiego pozwolenia nie uzyskamy

Wczoraj odebrałem mieszkanie, usterki jakie znalazłem, to nie równa powierzchnia szachtu od podłogi do ok 0,5 metra. Było to wgłębienie, które zniweluję kładąc płytki. Jeszcze jedno - regulacja okna. Pozatym sprawdziłem: spad na balkonie, czy okna są porysowane, czy drzwi i okna się luźno otwierają, wkładałem kartkę i zamykałem okna, drzwi i próbowałem wyjąć kartkę, żeby sprawdzić szczelność, sprawdzałem kąty, równość ścian, grzejniki czy porysowane, piony, poziomy, zapalniczką wentylację. I powiem tak, wszystko w normie, delikatne odchylenia w kątach ale minimalne, podłogi też mieszczące się w normie. Podłogi mierzyłem samopoziomującą się poziomicą laserową i są naprawdę minimalne odchylenia.

Dostałem 10 kluczy do mieszkania (po 5 na zamek) + 2 klucze wejściowe do klatki i jeden do szachtu z licznikami. Największa wtopa to klucz wejściowy do klatki, nie pasuje

Do miszkania jest gwarancja, więc ewentualne buble będą naprawiać też później.

Garaże nie są jeszcze gotowe, nie ma ścian działowych i nie ma drzwi zamontowanych w miejscach garażowych.

Odbiorów w przyszłym tygodniu nie będzie, bo nie ma inspektora z GANT-a.

Jeszcze jedno pytanie, czy to normalne, że jak wczoraj przyjechałem o 19:00 to mnie ochrona nie chciała wpuścić na teren budowy Mam 60 dni na wykończenie łazienki i kuchni w godzinach kiedy jestem w pracy W poniedziałek podjadę do kierownika budowy żeby mi jakieś zezwolenie wydał coby goście z ochrony mnie za złodzieja nie brali.

Kolejna paranoja to wydanie sprzetu AGD do kuchni, będą przywozić jak wykończę kuchnie, a tam jest zmywarka do zabudowy, płyta i piekarnik - czyli będę musiał sobie szukać w internecie a najlepiej na żywo tych sprzętów i wymierzyć, żeby dobre meble zamówić, czy po zamontowaniu kuchni ją demontować
Źródło: teczowe-osiedle.pl/viewtopic.php?t=8


Temat: Duża rzecz czyli remont mieszkania...
Planuję dużą inwestycję w moje mieszkanie. Jest ono w bloku typu PRL, trzypokojowe, łazienka i ubikacja są osobno. Mieszkam we Wrocławiu. Okna zostały wymienione wcześniej, są też zrobione dwa pokoje i częściowo ubikacja. Teraz przyszedł czas na resztę.
W przedpokoju zostanie zdjęta boazeria i zastąpi ją GK. Zostanie też wywalona szafa wnękowa, a zastąpi ją nowa typu Komandor ale nie koniecznie z tej firmy. Jeśli możecie coś tu polecić to byłbym wdzięczny. Parkiet będzie odnowiony.
W pokoju na ściany pójdzie gładź lub GK. Jedna ściana jest od strony windy i szybu zsypowego, i zostanie docieplona styropianem ok. 5mm, bo jest strasznie zimna. Zastanawiałem się nad wełną mineralną, nie wiem czy jest w takich cienkich płatkach i czy nadaje się do tego celu. Grubiej nie może być bo niestety przeszkadza okno. Tu również parkiet będzie odnowiony (cyklinowanie + 3xlakier).
Łazienka - wymiana wszystkiego. Będą nowe płytki, rury, zastanawiam się nad przearanżowaniem wnętrza i przeniesieniem wanny na inną ścianę, dzięki czemu będzie można wsadzić nie co większą. Tą kwestię muszę jeszcze przemyśleć. Wanna i umywalka będą nowe, będzie też jakaś szafeczka. Rury będą plastikowe, klejone. Zostanie nieznacznie obniżony sufit, celem zamontowania światełek.
W kuchni zostaną wymienione rury wodne, na ściany idzie GK, gładź na sufit, wykładzinę na podłodze zastąpią płytki, pojawią się też płytki nad szafkami. AGD będzie do zabudowy za wyjątkiem lodówki, którą mam już od jakiegoś czasu, a geometria kuchni i tak w zasadzie wyklucza ją z zabudowy. Meble zostaną zrobione na zamówienie. Tu również proszę o porady jaką firmę wybrać. Będzie zmywarka, nowy piekarnik elektryczny i płyta gazowa. Z chęcią poczytam o polecanych urządzeniach.
W ubikacji jest na ścianach i suficie GK oraz nowe płytki na podłodze, zostaną tylko dodane płytki na ścianach i wymienione rury.
Planuję też wymianę wszystkich drzwi wewnętrznych oraz wejściowych na jakieś antywłamaniówki o dobrym tłumieniu hałasów (mieszkanie na parterze, przy wejściu do windy).
Do wszystkich powyższych działań zostaną wynajęci różni specjaliści, szukam więc dobrych ekip remontowych. Do parkietów mam sprawdzonego fachowca.
W mieszkaniu położę też sam nową instalację elektryczną. Bezpieczniki topikowe zastąpią S-y, pokoje trafią na jeden obwód, łazienka i kuchnia na osobne, oświetlenie również osobno. Całość zostanie zamknięta różnicówką 6mA/25A. Do kuchni i łazienki pójdzie 3x2,5mm2, do pokoi 1,5mm2. Światło dostanie 1mm2.
Ponieważ zatrudniam do tych prac fachowców, od nich będzie zależało wiele rzeczy, jakkolwiek zamierzam te prace nadzorować. Proszę o rady czego należy unikać, na jakie rzeczy zwrócić uwagę, a co należy zrobić, by uniknąć kłopotów w przyszłości. Na co nie powinienem pozwolić fachowcom, jeśli będą gdzieś próbowali ułatwić sobie życie. Plan jest taki, by zatrudnić jedną kilkuosobową firmę do całości prac. Na co zwrócić uwagę przy jej zatrudnieniu i czy to w ogóle jest dobry pomysł. Jak zabezpieczyć pozostałe dwa pokoje, by nie było strat w wyniku remontu.
Wiem, że sporo tych pytań ale z uwagą przeczytam każdą najmniejszą nawet radę i odpowiem na każde dodatkowe pytanie. Wolę się wszystkiego dowiedzieć teraz niż potem się denerwować. Z góry dziękuję za pomoc.
Źródło: froum.mazdaspeed.pl/forum/viewtopic.php?t=66175